24. Понятие за вещно право. Класификация на вещите
Въпрос 24: Понятие за вещно право. Класификация на вещите
- Видове вещи според Институтите на Гай
а/ Телесни вещи ( res corporales) онези, до които моем да се докоснем ( земята, робът, облеклото, златото и т.н.) . Това вкл. и собствеността, тъй като тя се идентифицира със самата вещ.
б/Нетелесни вещи ( res incorporales) онези, до които не можем да се докоснем – облигациите, наследяването, плодоползването и др.
Делението на вещите според Институтите на Гай е едновременно деление на вещите и деление на имуществените права, имащи за предмет определена вещ.2. Видове вещи според гражданскоро обръщение
А/ В гражданско обръщение ( res in commercio ) – res privatae
I. – res mancipi
Най-важните елементи от патримониума на древните римски селяни ( италийските земи, поземлените сервитути, съществуващи в полза на тези земи, робите, ездитните и впрегатни животни). Те били подчинени на усложнен режим на отчуждаване – mancipatio
– res nec mancipi
Домашните животни, които не са ездитни или впрегатни ( овце, кози, прасета и др). Непознатите на древните римляни товарни животни ( слонове, камили). Могли да се отчуждават само чрез предаване.
II. – движими ( res mobiles)
Вещите, които можели да бъдат местени, без това да наруши стойността им, както и вещите, които сами можели да се движат. Давност владение – 1г.
– недвижими ( res immobiles)
Поземлените имоти и всичко, което е посадено, засято или построено върху тях. Не е било възможно един да е собственик на земята, а друг – на постойките върху нея или плодовете й. Римското право обаче познавало правото на застройка, по силата на което едно лице можело да ДЪРЖИ своя сграда върху чужда земя. Давност на владение – 2г. Отчуждават се само с манципация в Италия.
III. – делими
Могт да се разделят, без това да повлияе отрицателно на стойността им ( поземлени имоти, вещи, които могат да се броят, мерят или теглят)
– неделими
IV. – Потребими
Вещи, които при първото си употребление се унищожават или отчуждават ( пари, храни, гориво).
– непотребими
Вещи, които макар и да се износват с времето, не се унищожават или отчуждават при първото си потребление ( дрехи, земеделски сечива и др).
V. – Единично определени
Когато се отнася до точно определени и конкретни вещи ( например до коня Арап, който е на 5г и е бял)
– Родово определени
Относно кои да е вещи, отговарящи на конкретно зададени характеристики ( например кой да е бял кон, който е на 5г )
VI. Плодове
– Естествени – органически произведения на 1 веч, които се получват редовно от експлоатацията на същата, без да се изменя нейното стопанско предназначение.
– Граждански – приходът, придобит от една вещ въз основа на една правна сделка.Б/ Вещи вън от гражданско обръщение
I. Посветени на боговете вещи
– res sacrae – храмове, богослужебни принадлежности
– res religiosae – вещи, посветени на култа към мъртвите ( гробовете например)
– res sanctae – вещи под особената закрила на боговете ( градските стени)
II. Вещи на човешкото право
– вещи в общо позлване на всички хора – морският брях, течащата вода
– вещи, принадлежащи на римската република – театрите, пристанищата, обществените гимназии
– имущество на народа – парите, имотите на държавата, които се отдавали под наем ( тези имущества не били иззети от гражданско обръщение)
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!